پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - آیین رونمایی از نقش‌برجسته مهندس سعیدی آشتیانی در پارک جنگلی سی‌سنگان برگزار شد
بازدید : 750 16 اسفند 1393 22:48 شماره :33877

آیین رونمایی از نقش‌برجسته مهندس سعیدی آشتیانی در پارک جنگلی سی‌سنگان برگزار شد
 

آیین رونمایی از نقش‌برجستهٔ مهندس حسین سعیدی آشتیانی، بنیادگذار پارک‌های جنگلی در ایران و مؤسس پارک جنگلی سی‌سنگان، در این پارک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران ـ نوشهر، در این آیین که روز شنبه در دومین روز از هفته منابع طبیعی که به نام منابع طبیعی، فرهنگ و رسانه نام‌گذاری شده است، با حضور مسؤولان استانی و شهرستانی و خبرنگاران برگزار شد، سردر جدید پارک جنگلی سی‌سنگان نیز افتتاح شد.

پیش از برگزاری آیین‌های مزبور، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران  ـ نوشهر در مراسمی که در بخش ساحلی پارک جنگلی سی‌سنگان برپا شد با اشاره به فواید پارک‌ها و تفرجگاه‌های جنگلی برای کشور گفت: برای توسعه زیرساخت‌های لازم برای پارک‌های جنگلی نیاز به کمک‌های دولتی داریم.

کورش خلعتبری لیماکی خاطرنشان کرد: هم اکنون 16 پارک جنگلی فعال در غرب مازندران وجود دارد که برای توسعه زیرساخت‌های لازم نظیر برق و آب و راه نیاز به کمک دولت داریم.

وی تصریح کرد: پنج پارک جنگلی نیز طراحی شده و آماده واگذاری به مجریان بخش خصوصی است که بزرگ‌ترین آنها با مساحت پنج هزار و 600 هکتار در چالوس واقع است که در حال یافتن مجری برای آن هستیم.

خلعتبری با اشاره به این‌که به طور مستمر در حال شناسایی استعدادها و تهیه طرح برای پارک‌های جنگلی و واگذاری آنها هستیم گفت: پارک جنگلی سی‌سنگان و شهرستان رامسر در غرب مازندران از شهرتی جهانی برخوردارند و باید زیرساخت‌های لازم برای توسعه آنها فراهم شود.

وی پارک جنگلی دالخانی در شهرستان رامسر را از پارک‌های دارای ظرفیت بالا برای تبدیل شدن به محلی مناسب برای گردشگری دانست و گفت: اگر مجری‌ای از بخش خصوصی برای این پارک بیاید، به یکی از بهترین پارک‌های جنگلی استان مبدل می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران ـ نوشهر همچنین گفت: پارک‌های جنگلی استان شش ماه از سال در عمل تعطیل است و برخی از آنها در شش ماه دیگر نیز با 10 تا 20 درصد ظرفیت فعالیت می‌کند و برای فعال کردن آنها نیاز به تأمین زیرساخت و به تبع آن اعتبارات لازم داریم.

محمدتقی سلطانی، مدیر پارک جنگلی سی‌سنگان نیز در این آیین گفت: نزدیک به 50 سال از تأسیس پارک جنگلی سی‌سنگان می‌گذرد و اکنون به یکی از قطب‌های گردشگری در استان مبدل شده است.

وی با اشاره به این‌که سواحل موجود در مازندران قابلیت‌های خوبی برای درآمدزایی و اشتغال دارد گفت: در پارک جنگلی سی‌سنگان در مجموع 300 شغل ایجاد شده و قرار است مرحله سوم آن نیز با توجه به افزایش نیازها راه‌اندازی شود.

در این آیین، محمدعلی قمی اَویلی، فرماندار شهرستان نوشهر و دلاور بزرگ‌نیا، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران نیز در سخنانی بر اهمیت منابع طبیعی تأکید کردند.

همچنین با اهدای لوح تقدیر از تعدادی از نمونه‌های حوزه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران ـ نوشهر تقدیر شد.

مهندس حسین سعیدی آشتیانی (1314-1361) پایه‌گذار طراحی و احداث پارک‌های جنگلی در ایران بود و علاوه بر پارک جنگلی سی‌سنگان در نوشهر، پارک میرزا کوچک خان آمل و پارک جنگلی نور و پارک جنگلی قرق گرگان را نیز تأسیس کرد.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :